6 tévhit a páraáteresztő festékekről

További bejegyzések

A szobai hőmérséklet mellett a helyiség páratartalma is meghatározza, mennyire érezzük jól magunkat otthonunkban. Páraáteresztő festékkel nemcsak a levegőminőség javulhat, de a hőhidak és a penész kialakulása is megakadályozható. Olvass tovább, mutatjuk, mire jó még és mire nem a speciális bevonat.

Mi az a páraáteresztő festék?

A szélsőséges kinti-benti klímaviszonyok és a háztartási tevékenységekből (pl. mosás, takarítás, főzés, zuhanyzás) képződő pára miatt a bevonat “lélegző” képessége ma már top falfesték-választási szempont.

Ha bent nagyobb a pára nyomása, mint kint, akkor a vízgőz vándorolni kezd, belülről kifelé diffundálódik, vagyis kicsapódik a falakon.

Míg a hagyományos beltéri falfestékek legtöbbször meggátolják a fal természetes szellőzését, addig az apró kerámiagömböket tartalmazó páraáteresztő festékek ún. hővisszaverő részecskékkel “szívják ki” a falból a felesleges nedvességet.

A minőségi anyagösszetételű páraáteresztő festék

  • megfelelő szellőztetés mellett könnyebben szinten tartja a helyiség ideális (40-60%-os) páratartalmát,
  • képes megelőzni a levegőben szálló penészspórák falon történő megtapadását,
  • akár vizes helyiségekben (pl. konyhában, fürdőszobában és mosókonyhában) is hosszú évekig élénk színű és tartós marad.

A választott páraáteresztő festék lehet

  1. diszperziós bevonat, amely tökéletes választás az átlagos páratartalmú helyiségekbe.
  2. szilikát festék, amely megfelelő előkészítés mellett vakolatra és mésszel kezelt felületre is közvetlenül felvihető. Előnyei a kiváló tapadás és a tartósság, de kész festés esetén javítása gyakorlatot igényel.
  3. szilikon bázisú, tökéletes fedőképességű festék, amely nemcsak páraáteresztő, hanem víztaszító is. Csak minimális csapadékot enged beszivárogni a falba, és felgyorsítja a nedvesség távozását, ezért kültérre, akár csapó esőnek kitett falra is jó választás.

Fontos! A páraáteresztő festék típustól függetlenül csak akkor tudja teljesen kifejteni nedvességszabályozó hatását, ha az alapfelület ezt nem gátolja. Éppen ezért a régi, nem lélegző bevonat maradványait mindig el kell távolítani a falról.

6 tévhit a páraáteresztő festékkel kapcsolatban:

1. tévhit: Mindig optimális szinten tartja a páratartalmat

Az ideális szinten tartott páratartalom az ott lakók egészségének és az épület állagának megóvását is biztosítja.

Állandóan magas páratartalomban

  • a fal hűvösebb területei szinte azonnal átnedvesednek,
  • idővel elkezd peregni a vakolat és a csempe,
  • az emberi test képtelen a megfelelő hőszabályozásra,
  • elkezdődik az alga- és a penészképződés.

A gyakorlatban a páraáteresztő festék önmagában nem elég a páratartalom szinten tartásához, mert ez a helyiségben tartózkodók létszámától, az aktuálisan végzett tevékenységektől és a szellőztetés gyakoriságától is erősen függ.

Fontos, hogy napi többször, rövidebb időre nyiss ablakot, vagy készíts kereszthuzatot, mert a speciális bevonat csak a túlzottan párás levegő távozása után képes “kiengedni” a magába szívott nedvességet.

2. tévhit: A páraáteresztő festék garantáltan megelőzi a penészedést

Habár a páraáteresztő festékek gyorsan felveszik a belső terekben keletkező párát, és leadni is ugyanolyan gyorsan képesek azt, a gombás foltok eltávolítása csak speciális adalékanyagokat tartalmazó bevonattal lehetséges.

A penész a falon lemosás után legegyszerűbben gombaölő alapozó festéssel orvosolható, mert a penészálló festékek közvetlenül, biocid összetevőkkel gátolják a penészspórák szaporodását.

Az ezután felvitt páraáteresztő festék segít megelőzni a probléma ismételt kialakulását.

3. tévhit: Tisztán tartott, száraz otthonban felesleges

A legtöbb páraáteresztő festék nemcsak a rossz fali hő- és vízelvezetés problémájára nyújt megoldást, de foltálló is (pl. a lerakódott nikotinnal szemben).

Még jobb, ha a választott páraáteresztő bevonat egyben mosható festék is, mert így egy váratlan beázás vagy háztartási baleset esetén is minimalizálja a javítási költségeket és a munkára fordított időt.

4. tévhit: A páraáteresztő festék azonos a vízszigeteléssel

A páraáteresztő festékek nem teljesen vízállóak, ezért nem pótolják a folyékonyfóliát vagy más vízszigetelés hiányát.

Csökkentik a páralecsapódást, de ha a vízszigetelés nincs pótolva vagy kijavítva, akkor a falak előbb-utóbb minőségi fedőfesték mellett is károsodni fognak.

5. tévhit: Helyettesíti a hőszigetelést

A falak hidegérzetét a hőhidak okozzák. A hiányos vagy túl vékony hőszigetelés helyén jelentős mennyiségű hő elveszhet, a falak még jobban kihűlnek, ezért a pára is hamarabb kicsapódik.

Habár a páraáteresztő festék a gyorsabb száradás és a hőveszteség csökkentése lévén akár 1-2 fokkal is képes kellemesebbé tenni a benti hőmérsékletet, a vizesedés és a penész ellen nem nyújt maradéktalan megoldást.

Így az épület sarkain, valamint a falak és a födém találkozásánál mindig érdemes extra figyelmet fordítani a megfelelő minőségű és kellően vastag hőszigetelésre.

6. tévhit: Minden páraáteresztő festék egyformán hatékony

Adalékanyagoktól és alkalmazási helytől függően az egyes lélegző festékek különböző mértékben képesek átereszteni a párát.

A Festék Bázis saját gyártású VALMOR Air Flow páraáteresztő festék multifunkciós megoldást biztosít minden beltéri munkához. Normál, lábazati, szárító és lélegző alapvakolaton, valamint betonon is garantáltan dörzsálló, és matt hófehér színről egyedi elképzelések alapján is egyszerűen színezhető.

Sőt, diszperziós összetétele miatt terülési képessége is rendkívüli, ezért kezdő otthoni felújítóként és hobbifestőként is gyorsan felvihető.


Találd meg a legmegbízhatóbb és legtartósabb bevonatot a felújításhoz.
Válassz a Festék Bázis páraáteresztő festék kínálatából ITT »