3+1 otthoni módszer falpenészedés ellen

További bejegyzések

Falpenészedés ellen nemcsak speciális bevonatokkal, de napi mindössze 15 perces háztartási szokások beiktatásával is védekezhetünk. Olvass tovább, ebben a cikkben 3+1 tippet adunk a hosszú éveken át száraz, hőhíd- és gombamentes lakáshoz.

Mi az a penész?

A penész egy rendkívül gyorsan szaporodó mikroszkopikus gomba, amelynek több ezer faja van. A penészspórák mindenhol jelen vannak a levegőben, de gondot csak akkor okoznak, ha a magas páratartalom hatására meg tudnak tapadni a felületeken.

A penészes fal a fertőzés okától függetlenül nemcsak esztétikai probléma, hanem egészségügyi kockázatot is jelent.

Érdemes mielőbb megszabadulni tőle

A falakon leggyakrabban előforduló penészfajták általában légúti megbetegedéseket és bőrproblémákat, de súlyosabb esetben krónikus tüneteket és maradandó szervi károkat is okozhatnak.

A falpenészedés elleni praktikákkal és bevonatokkal a legismertebb fajok mindegyike kezelhető:

  • megelőzhetők a nedves helyiségekben (pl. konyhában és fürdőszobában) előforduló zöld, sárga vagy fekete Aspergillus okozta légzőszervi problémák,
  • megakadályozható, hogy a rosszul szigetelő ablakkereteken megtelepedett Cladosporium szellőztetéskor a lakás belsejébe is eljusson,
  • megállítható a beázás mentén kialakuló Penicillium gyors terjedése,
  • a legsúlyosabb, migrénes és krónikus köhögéses tüneteket előidéző Stachybotrys chartarum (avagy fekete penész) is kiirtható.

Falpenészedés elleni megelőzés gombairtás helyett

A már kialakult penészt nehéz eltüntetni, mert a szakszerűtlen dörzsölés még inkább szétszórja a spórákat a lakásban. Éppen ezért még az új építésű ingatlanokban, a látszólag tiszta falak állapotát is érdemes rendszeresen, minimum szezononként egyszer ellenőrizni.

A túlzott párásodás megelőzhető

  • a vízelvezetés és a szigetelés javításával,
  • időtálló csövek behelyezésével,
  • a tető rendszeres felülvizsgálatával,
  • a bútorok és a fal között néhány centiméter meghagyásával.

Így védekezz a falpenészedés ellen:

1. Szellőztess rendszeresen

Iktasd be a szellőztetést a mindennapokba, biztosítsd a szobák levegőcseréjét legalább 15-30 percen keresztül, hogy a friss levegő természetesen csökkentse a páratartalmat.

A száraz falakon nem tud megtelepedni a penész, ezért a fürdőszobában minden tusolás és mosás után, a konyhában pedig a mosogatás és a főzés végeztével is érdemes teljesen kitárni az ablakokat.

2. Csökkentsd falpenészedés elleni készülékekkel a páratartalmat

Az optimális páratartalom beltérben 40-60%.

Ahol ennél magasabb a mért érték, érdemes napi 1-2 órán át páramentesítő gépet használni.

Sőt, ablaktalan fürdőszobában egy egyszerű ventilátor is nagy segítség, mert zuhanyzás után a leggyorsabban így távozhat a nedvesség a helyiségből.

3. Fűtsd tudatosabban a lakást

Falpenészedés ellen az egyik legjobb megelőzés a lakás egyenletes fűtése.

Kerülni kell a hideg és a meleg területek közötti nagy különbségeket, mert a hűvös falak könnyebben nedvesednek és elősegítik a penészspórák tapadását.

Figyelj rá, hogy egyik szoba se legyen túl- vagy alulfűtve, állítsd be a termosztátot úgy, hogy mindig szinten tartsa a helyiségek hőmérsékletét.

+1: Fess falpenészedés elleni bevonattal

A penész megjelenése gombaölő hatóanyagokat is tartalmazó festékkel is elkerülhető. Ezek a bevonatok speciális összetételük miatt ellenállnak a magas páratartalomnak és a spórák tapadását is akadályozzák.

Tudtad? A Valmor Penészgátló Falfesték ezen felül mosószeres vízzel is tisztítható és a Festék Bázis partnerüzletekben trendi pasztell árnyalatokra is színezhető. Így magas hatásfok mellett is biztosítja a kreatív lakásfelújítás örömét.

Ha nincsenek festés előtt eltávolítandó gombatelepek, a penészálló festéket ugyanúgy kell felvinni, mint a hagyományos bevonatokat.

A falpenészedés elleni festés menete:

  1. lépés: Mélyalapozással stabilizáld a bevonat tapadását.
  2. lépés: Ellenőrizd a felület egyenletességét és szárazságát.
  3. lépés: Vidd fel a falpenészedés ellen használt festéket 2 rétegben, a rétegek között min. 4 óra száradási idővel.
    a) Az első réteget hígítsd vízzel 10%-os arányban a könnyebben sikló ecsethez.
    b) A második réteghez már csak 5% vizet adj, hogy jobban fedjen.


A Festék Bázis webáruházban minden bevonatot és kiegészítőt megtalálsz falpenészedés ellen.
Nézz körül a kínálatban MOST »