Ne rontsd el! Mikor kell tapadóhíd és mikor alapozó?

További bejegyzések

A köznyelvhez hasonlóan az építőipari szóhasználatban is vannak összemosódó kifejezések, amelyek laikusként megnehezítik az anyagválasztást. Tévhit, hogy a tapadóhíd és az alapozó ugyanazt jelenti, a cikkben tisztázzuk, melyiket mikor érdemes használni.

Miért fontos a felületek alapozása?

A festést megelőző alapozás kihagyhatatlan lépés, mert hiánya felületi problémákhoz és többletköltségekhez vezethet.

A tartósan hatékony felületelőkészítő anyag

  • porózus felületen is kiváló kötést biztosít,
  • segíti az egyenletes, foltmentes fedést,
  • minimalizálja a repedések kockázatát,
  • megkönnyíti a sötét színről világosra váltást,
  • megelőzi a burkolat leválását,
  • optimalizálja a felület nedvszívó képességét, ezért csökkenti a felhasznált anyag mennyiségét.

Az előkészítő bevonat (pl. tapadóhíd vagy univerzális mélyalapozó) mindig a felület anyagától, a befejező rétegtől, valamint annak funkciójától függ.

Tapadóhíd és alapozó: az alapos előkészítéshez akár mindkettő kellhet

A tapadóhíd és az univerzális alapozó egyaránt a meglévő felületek felújításához hasznos.

Ha a jelenlegi felületre teljesen más bevonat vagy burkolat kerül, az alapozó és a tapadóhíd is köztes rétegként segíti a hosszabb élettartamot. A következő réteg így minőségibb, stabilabb, szebb és használat szempontjából is biztonságosabb lesz.

Az alapozó elsősorban pormentesíti a felületet, ezért jobb tapadást biztosít a fedőfestéknek. Kül- és beltéren is hasznos, különösen a porózus beton, cement, kő, és kerámia felületek esetén.

A tapadóhíd kiemelten terhelhető, erős és tartós rögzítőanyag. Még a porcelán és üveg felületeken is megfelelő tapadást biztosít a rájuk kerülő burkolatnak. Így a csempézés és a járólapozás elengedhetetlen lépése.

Fontos, hogy a tapadóhíd felvitele előtt a mélyalapozó sem maradhat el, mert nedvszívó hatású alapfelületen csak így lesz egyenletes a tapadás. Az alapozó mélyen felszívódik a fal szerkezetébe, ezért a fölé kerülő réteg egyenletesebb, erősebb és foltmentes lesz.

Tapadóhidat csak speciális bevonat képezhet

Tapadóhíddal elérhető, hogy egy - arra korábban nem alkalmas - felület meg tudja kötni a rákerülő ragasztókat és festékeket. A kompatibilitást legtöbbször hozzáadott cementtel és műgyantával érik el, de léteznek kvarchomokos és latex alapú tapadóhidak is.

Mélyalapozás után minimum 24 órán át hagyd száradni a felületet, csak ezután vidd fel a tapadóhidat!

Milyen felújítási munkákban tud segíteni?

A tapadóhíd leginkább sima, nem nedvszívó felületeken, kül- és beltéren is hasznos. A folyékony bevonat száradás után megnöveli az aljzat tapadási tulajdonságait, ezért az új burkolat jobban megköt rajta.

Alkalmazható minden hagyományos falfelületen és gipszkartonon, de akár esztrich önterülőn, műanyagon, OSB lapon, zománcon, kerámia burkolólapon, öntött betonon és üvegen is.

A tapadóhíd praktikus és elengedhetetlen lépés

  • aljzatkiegyenlítő betonozás előtt,
  • hidegburkoláskor,
  • bontás nélküli, meglévő lapra lapozáskor vagy festéskor.

Tapadóhíddal a burkolat leverése nélkül újracsempézhetsz

Tapadóhíddal elkerülhető a költséges és fárasztó csempebontás, ezért a felújítás gyorsabb, egyszerűbb és olcsóbb is lehet.

Mivel a régi csempére kerülő csemperagasztó önmagában nem képes stabil kötést kialakítani, ilyenkor mindenképpen tapadóhidat kell használni.

A VALMOR Tapadóhíd az oldalfalakon és a padlón is tartósan erősíti a felület tapadási tulajdonságait. A legalább 80%-ban ép meglévő csempén is bombabiztosan megtartja az újat, ezért tetemes mennyiségű portól és felesleges kiadástól tud megkímélni.


Tapadóhídra vagy alapozóra van szükséged? A Festék Bázis szakértők segítenek eldönteni!
Kérj személyre szabott tanácsadást a hozzád közeli festékboltban »