Műemlék épület festése: ezért nem mindegy, milyen bevonatot használsz

További bejegyzések

A kisebb repedések még nevezhetők a múlt nyomainak, de a leváló, elszíneződött és vizes vakolat már állagromlást és balesetveszélyt jelez. Ne várd meg, míg a homlokzat az időjárás, az elöregedés és a hibás korábbi javítások áldozata lesz. Ilyenkor a műemlék épület festése már nem halogatható. Olvass tovább, mutatjuk, mire kell figyelni, és milyen bevonatra lesz szükséged, ha valóban értékálló megoldást keresel.

Műemlék épület festése? Tedd félre a barkácskedvet

A legtöbb homlokzati felújításhoz elég egy kis motiváció, néhány profi tipp és persze egy minőségi festék. De amikor a műemlék épület felújítása a tét, akkor nem az ecsetet, hanem a telefont érdemes kézbevenni.

A nemzetközi, országos és helyi védettségű épületek homlokzata nem egyszerű fal, történelem is. Itt szinte minden munka - így a festés is - engedélyköteles. Komoly örökségvédelmi szabályokhoz, szakhatósági engedélyekhez, és akár restaurátor bevonásához között.

Ha nem vagy festő, de fontos számodra a ház eredetisége és tartóssága, a legjobb, amit tehetsz, hogy kiváló minőségű bevonatot választasz és profi szakembert hívsz a feladatra.

Az engedélyeztetés a legfontosabb lépés

A műemlék épület festése csak akkor lehetséges, ha a védett építészeti jellegzetességek változtatás nélkül megmaradnak.

Éppen ezért részleges felújítás vagy részleges átszínezés nem megengedett, az épület jellegét az eredeti építési stílusnak megfelelően, korhűen kell kivitelezni.

Felújítás előtt gyakran értékvédelmi dokumentáció készül. Ez bemutatja a korábbi felújításokat, az eredeti és jelenlegi állapot különbségeit, és segít összehangolni az energetikai célokat az örökségvédelemmel.

Tudtad, hogy az utólagos hőszigetelés kérvénye legtöbbször elutasítást kap? Az eredeti homlokzat védelme érdekében a festéknek gyakran a hőmérséklet-szabályozást is segítenie kell.

De ehhez nagyon jó minőségű bevonat szükséges. Olyan, amely a régi épületek rendszeres vizesedési és hőmérsékletingadozási problémáit magas vízgőzáteresztő képességgel, csapóeső elleni védelemmel is kompenzálja.

 

Zöld lámpa után: műemlék épület felújítása VALMOR Air Flow Homlokzat és Lábazatfestékkel

A VALMOR Air Flow Homlokzat és Lábazatfesték egy kimagaslóan magas páraáteresztő képességű, kiválóan fedő, UV- és időjárásálló festék.

A műemlék épület felújítása egyszerű vele, mert

  • normál, lábazati, szárító, páraáteresztő vakolatra is felhordható,
  • az ásványi hőszigetelő rendszereket és a betont is hagyja lélegezni,
  • előzetesen már festett diszperziós, meszes vagy szilikát felületre is tapad.

Klasszikus fehér, szürke, antracit, vörös, zöld, terrakotta és barna színei lehetővé teszik az épület korhű rekonstrukcióját. Gépi és kézi pasztákkal max. 3%-ig pasztell árnyalatokra színezhető, így az eredetihez pontosan passzoló színnel az utcakép sem fog megváltozni.

Ha a fal lélegzik, az értéke is megmarad

A műemlék épületek festése sokszor azért nehézkes, mert a falak átnedvesednek. Emiatt a vakolaton különböző sófélék csapódnak ki, rosszabb esetben gomba- vagy penésztelepek keletkeznek.

A vizesedés nemcsak károsítja a műemléket, de akár másfélszeresére is növelheti a falak hővezetési képességét. A benti fűtéssel elért hőenergia a házon kívülre vezetődik, ezért magasabb rezsiköltségekkel kell számolni.

Ha a probléma tartósan fennáll, a vakolat mállani kezd, és a nagyobb lehulló darabok akár a járókelők testi épségét is veszélyeztetik.

A VALMOR Air Flow Homlokzat és Lábazatfesték a műemlék épület festése után is tartós:

átereszti a párát, így nem gátolja a régi falak légzését és optimális száradását,
penész- és algagátló hatású, ezért vastag falú, árnyékos épületekre is tökéletes,
lúg- és időjárásálló, vagyis hosszú távon védi az értéket.


Műemlék épület felújításához válassz korhű, de tartos bevonatot, amely nemcsak festék, hanem a múlt és a jelen kompromisszummentes találkozása is.
Keresd az Air Flow Homlokzat és Lábazatfestéket a Festék Bázis partnerüzletekben »