További bejegyzések
2020.10.26.
Felújítás során számos szakértelmet igénylő feladat felmerülhet, azonban még több az olyan munkafolyamat, amely még előképzettség és gyakorlat nélkül is szinte elronthatatlan. A mélyalapozás is ilyen. Olvass tovább, mutatjuk a technikát, amely egyszerre sok tízezer forintot és akár több liter festéket is megspórolhat számodra.
A mélyalapozás elméletben nem kötelező lépése a festésnek, viszont hiánya a gyakorlatban a bevonat hámlását, rideggé válását, valamint a makacs beázás- és nikotinfoltok újra és újra feltűnését is okozhatja.
Ráadásul a mélyalapozás a színhűséget is garantálja, így a festék élőben is ugyanúgy fog mutatni, mint a dobozon vagy a katalógusban, ahol eredetileg beleszerettél.
A legnagyobb hazai szakember-kereső portálokon a mélyalapozás díja jelenleg négyzetméterenként 200 és 1000 Ft közé tehető. Az anyagköltség ezen felül értendő.
Az árazást befolyásolja, hogy milyen munkafolyamatot kell előkészíteni, hány réteg és milyen hígítási arány szükséges a szép és egyenletes végeredményhez.
Fontos, hogy a mélyalapozás mindig egy nagyobb munka részfolyamata és az árajánlat is ehhez mérten kerül meghatározásra. Habár a festők nem ebből fognak meggazdagodni, nagyobb alapterület és/vagy több egyszerre felújítandó helyiség esetén már jelentős különbséggel jár, hogy fizetünk-e munkadíjat vagy sem.
Egy 25 nm-es szoba “otthoni” mélyalapozásával így akár 40 ezer forint is megspórolható.
Mélyalapozás előtt határozd meg a festendő felületek pontos területét. Falanként számold ki a négyzetméter-adatokat, majd az eredményből vond ki a felületet megszakító ajtók és ablakok területét.
A megfelelő kiszerelés kiválasztásához kalkulálj a választott bevonat címkéjén szereplő kiadóssági adatokkal. Glettelt minőségű falon és egyrétegű VALMOR Univerzális Mélyalapozóval ez literenként 8-10 m²-t jelent.
Menj biztosra, és előzd meg a váratlan helyzeteket kicsi ráhagyással.
Is-is.
Glettelés előtt a mélyalapozás segít stabilizálni a felületet, és megakadályozza a glett túlzott beszívódását a falba. Egyenletes és sima felületet biztosít, amelyre jobban tapad az anyag.
Érdemes glettelés után is elvégezni, mert a túl vastagon felvitt glett egyenletessé csiszolása mindenképpen porral jár. A mélyalapozás leköti az apró szemcséket, amivel hosszú éveken át megelőzi a repedéseket.
1. lépés: Készítsd elő a falat a mélyalapozásra
Távolítsd el a felület laza, pergő részeit, tisztítsd a fal zsíros, olajos és egyéb szennyeződéseit.
A nagyon foltos felületek izolálásához még glettelés előtt válassz VALMOR Időjárásálló- és szigetelőfestéket.
Végül a nagyobb hibákat tömítsd glettel, ami csiszolás után tökéletesen sima felületet eredményez.
2. lépés: Hígítsd a bevonatot az alapfelület szívóképessége alapján
Adj vizet a mélyalapozóhoz 1:1 arányban az általános igényű, frissen glettelt falakra.
Homlokzatok, palatetők, lábazatok és egyéb porózus kültéri vakolatok felújításakor nincs szükség hígításra.
3. lépés: Végezd a mélyalapozást tetszőleges eszközzel
Használj ecsetet, hengert vagy szórópisztolyt, ahogy a feladat szempontjából legkényelmesebb.
Figyelj az egyenletes felhordásra, és fordíts különös figyelmet a porózusabb, extra anyagot igénylő területekre.
4. lépés: Folytasd a felújítást a következő munkafolyamattal
Speciális fedőfesték és optimális páratartalom esetén általában minimum 2 óra az átfesthetőséget megelőző száradási idő.
Amennyiben a mélyalapozáshoz használt bevonat és a következő réteg is lehetővé teszi, bizonyos esetekben a festés vagy a glettelés akár már száradás előtt, “nedves a nedvesre” rétegrendben is elkezdhető.
Dolgozz szakember segítsége nélkül is profi minőségben!
Rendeld házhoz a mélyalapozás kellékeit a Festék Bázis webáruházból »