További bejegyzések








2020.10.26.
Hogyan előzhetjük meg a penészedést és mit tehetünk, ha már a probléma felütötte fejét?
Olvass tovább
























































2025.03.11.
A fa parketták és burkolatok csak felületkezeléssel maradnak tartósak. Speciális parkettalakk használatával elkerülhetők a száraz-nedves szennyeződések után padlón maradt foltok, a por okozta elszürkülések, valamint a használatból eredő kopások is. Olvass tovább, ebben a cikkben nemcsak a legnépszerűbb parkettalakk-típusokat, de olyan szakértői tippeket is bemutatunk, amelyek biztosan nincsenek a bevonatok dobozain.
A parkettalakk egy általában átlátszó, kemény felületi védőréteg a padlódeszkák védelmére és élettartam-növelésére.
A felvitt bevonat összetételtől függően térhálós szerkezetben, kémiai vagy fizikai kötéssel szárad, amely kissé vizes hatású csillogást és tartós védelmet eredményez a karcolásokkal, a kopásokkal, a vízzel, valamint a mechanikai és kémiai behatásokkal szemben.
Fontos, hogy a parkettalakk nem összekeverendő a parketta olajjal. Habár a lakkal ellentétben a parketta olaj az apróbb sérülések helyi javíthatóságát is lehetővé teszi, a teljes helyiség újralakkozása sokkal kevesebb utólagos karbantartást, egyszerű, nedves törlőkendős tisztíthatóságot és akár 10-20 évre is erőteljes védelmet biztosít a felületnek.
Tudtad, hogy a ragasztott parketta mellett az úsztatott szalagparketta, a lambériák, a tartógerendák, a bútorok és minden egyéb beltéri fából készült felület is lakkozható?
Éppen ezért a különböző parkettalakk-típusok nemcsak fényességi fok és alapanyag-bázis, hanem kopásállóság alapján is megkülönböztethetők.
Míg azok a felületek, amelyekre garantáltan senki sem fog rálépni, költséghatékony, minimális terhelésre tervezett egykomponensű parkettalakkal is esztétikusan tarthatók, addig a forgalmas folyosók és az étkező padlójára érdemes magas kopásállóságú, kétkomponensű, speciális olajimpregnálással és víztaszító összetevőkkel felturbózott bevonatot választani.
Az otthonfelújítás hosszú távú befektetés. A választott anyagok pedig nemcsak a szobák megjelenésére, de a háztartásban élők egészségére is kihathatnak. Így nem véletlen, hogy az Európai Unióban a parkettalakk-felhasználás 60%-át már a vízbázisú bevonatok teszik ki.
A gyártók egyre kevésbé fejlesztik az oldószeres lakkokat, mert ezekből még száradás után is olyan potenciálisan környezet- és egészségkárosító anyagok párologhatnak, amelyek tartós kitettség mellett fogászati, idegrendszeri és daganatos megbetegedésekhez is vezethetnek.
A saját fejlesztésű Festék Bázis FACTOR Aqua parkettalakk minden eddiginél egyszerűbb megoldás az otthoni felújításhoz, mert előzőleg már lakkozott és festett felületek is átvonhatók vele.
Oldószeres alapra is felvihető, ezért akár a kvarclisztet tartalmazó, matt és kissé érdes VALMOR Flexibilis Padlóbevonattal kezelt garázs vagy műhely felmosását is megkönnyítheti.
Ellenőrizd, hogy a levegő és a felület hőmérséklete legalább 15 °C, legfeljebb 25 °C legyen, a páratartalom pedig ne haladja meg a 65%-ot.
A szemcsementes felület és a megfelelő tapadás érdekében kezdd a munkát porszívózással és puha rongyos felmosással.
Az előzőleg is lakkozott padlóról távolítsd el a megkopott részeket.
Csiszológéppel menj át többször is a felületen, ügyelve a száliránnyal párhuzamos haladásra, mert így garantáltan nem fog “bolyhosodni” a fa.
A sarkok mentén használj kézi csiszolót.
A csiszolás után megmaradt szálkákon haladj át még egyszer, az esetleges gyantakiválásokat pedig nitrohigítóval tisztítsd.
Ez azért fontos, mert megelőzi, hogy világos színű (pl. bükkből vagy tölgyből készült) keményfa padló jelentősen sötétebbé váljon.
A megfelelően alapozott parkettalakk csak egy melegebb tónusú színezetet ad a felületnek.
Az egyenletes terülés és a megfelelő rétegvastagság eléréséhez használj velúr hengert vagy mopot.
Minél szélesebb az eszköz, annál gyorsabban haladhatsz. Egy állítható, teleszkópos nyéllel pedig mindvégig kényelmes testhelyzetben is dolgozhatsz.
Kezdd a lakkozást az ablaktól indulva rostiránnyal párhuzamosan.
Fontos! Ne ítéld meg száradás közben az anyag vagy az általad végzett munka minőségét, mert a parkettalakk a teljes száradásig folyamatosan terül és akár egy napig is lehetnek apró púpok vagy buborékok a felületén.
Ezután már csak vastag zokniban vagy teljesen tiszta, puha talpú cipőben lépj a felületre.
A végső lakkréteg felvitele előtt csiszold át még egyszer finoman a felületet, amivel nemcsak a szálkásodás, de a munka közben esetlegesen lehulló, ruhából vagy hengerből származó szöszök rögzítése is elkerülhető. A csiszolás során keletkező port óvatosan porszívózd fel.
Ügyelj a parkettalakk mennyiségére. A túl kevés parkettalakk nem biztosít megfelelő védelmet, a túl vastag réteg pedig a fa természetes mozgása miatt elkezdhet pattogni vagy repedezni. Ha a gyártó előírja, csiszolás után készíts egy 3. réteget is.
Ezután dőlj hátra és élvezd a hosszú évekre védett, tükörsima és fényes felületek látványát.
Vásárolj parkettalakkot a lakóhelyedhez közeli Festék Bázis partnerüzletben »