A meszes felületek összetételük miatt jobban ellenállnak a nedvességnek és erősebb a rothadás elleni védekezőképességük, mint a diszperziós festékkel kezelt falaknak. Olvass tovább, ebben a cikkben eláruljuk, mi a különbség az oltott mész és a mészfesték között, illetve szakértői tippeket is adunk az “otthonillatú” bevonat helyes felviteléhez.
Mi az a mészfesték?
A modern, előre kevert mészfestékek a meszelés ősi technikáját idézik, mert a kötőanyag és a festék is azonos anyagból, vagyis mészből áll. Ezáltal ez a legtermészetesebb fertőtlenítő, gombaölő és vízgőzáteresztő festési eljárás kültéren és beltéren is.
A mészfesték előnye, hogy
- teljesen természetes, antiallergén alapanyag,
- engedi lélegezni a falat, ezért penészálló festékként is használható,
- a műemlék épületek és a vályogházak nedvesedésre hajlamos falain is tartós,
- durvább felülete miatt mintás falfelületek készítésére is tökéletes,
- vegyi adalékanyagoktól mentes, ezért környezetvédelmi szempontból is jó választás,
- az egyik legköltséghatékonyabb alapanyag a felújításhoz.
Művészi alkotásokhoz is előszeretettel használják, mert alapvetően hófehér, napfényben enyhén csillogó felületével esztétikailag is páratlan.
Nem mindegy, hogy oltott meszet vagy mészfestéket veszel le a polcról
Az oltott mész előre hevített oltatlan mész és megfelelő mennyiségű víz keveréke. Habár egyszerű “receptnek” tűnik, az oltatlan mész erősen maró hatású, alkalikus anyag, amely a vízzel érintkezve nagymértékben felmelegszik.
A készre kevert mészfestékek ezzel szemben biztonságos alternatívák lakásba, kezdő felújítóknak és/vagy kisgyermekes háztartásokba is.
Ezek a jobb tárolási stabilitás, a megfelelő kopásállóság és az egyenletesebb terülés miatt kis arányban (2%) diszperziós festéket és igény szerint színezőanyagot is tartalmaznak, ugyanakkor rendelkeznek a mész összes előnyével.
A mészfesték profi felhordása
A mészfestéket festetlen felületre 3, korábban is meszes festékkel kezelt felület tisztasági festése esetén 2 rétegben szükséges felhordani.
Az első réteget hígítatlanul érdemes felvinni, mert a vastagabb, sűrűbb alaprétegen szebben terülnek a további rétegek.
Egy bevonat szinte minden felületre
A mészfesték tökéletes homlokzatfestéshez, illetve beltéri falak és berendezési tárgyak felújításához. A krémes és sűrű textúra előnye, hogy alapozás nélkül is egységes felületet tud képezni akár téglán, betonon vagy vakolaton is.
Két szabály van csak:
- Ha a felületen előzőleg diszperziós festék volt, a régi festékrétegeket maradéktalanul el kell távolítani, hogy a mészfesték repedés- és pergésmentes legyen.
- Gipszkartonon nem alkalmazható, mert lúgos kémhatása miatt felmarhatja a gipszkarton felső rétegét.
A leggyakoribb hibák és szakszerű elkerülésük
Habár a mészfesték enyhén szemcsés állaga különbözik a diszperziós bevonatok homogén szerkezetétől, kellő odafigyeléssel “meszelés” esetén is egyszerűen megspórolható a festőbrigád munkadíja.
Kerüld el
- a mészfesték lepergését alapos zsírtalanítással,
- a szemcsés végeredményt a bevonat alapos átszűrésével,
- az ecsetsávos felületet keresztirányú felhordással,
- az ecsetszőrös falat jó minőségű ecsetek használatával,
- a megfolyásokat a dobozon szereplő hígítási arányok szigorú betartásával,
- a repedező, feltorlódó és túl vastag festéket az ecset gyakori lehúzásával.
A fehér színű mészfesték színezése
A mészfesték alapszíne fehér, ami lúgálló porpigmenttel, színezőpasztával vagy színezőfestékkel pasztell árnyalatokra színezhető. Ebben az esetben a színezőanyag aránya nem lehet több 10%-nál, mert ennél nagyobb mennyiséget a mész nem tud lekötni.
Jó tudni, hogy erős, élénk színek létrehozására nincs lehetőség, mert a meszes festék száradás után enyhén kifehéredik és a kívántnál sokkal világosabb lesz.
Fontos! A színazonosság érdekében a használni kívánt mészfesték teljes mennyiségét egyszerre érdemes színezni és tárolás nélkül mihamarabb felhasználni.
Mészfestékkel a lehető legkedvezőbb áron állíthatók elő természetes hatású felületek.
Vásárolj mészfestéket a közeli Festék Bázis partnerüzletben »